• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/persembevekoyleri
Ezan Vakti
Saat
Takvim

Halen yanıyor!...

Domuz Tepesi ne zaman sönecek ?

Alıntı kaynağı:https://www.facebook.com/Ata.Alkan52/photos/a.1244379095717922/1430913347064495/?type=3&theater
Yıllarca şehir çöplerinin toplanarak Domuz Tepesine dökülmesi sonucu, Vona olarak nur topu gibi bir çevre sorunumuz oluştu.
Evsel atıkların biriktiği çöp yığınlarında metan gazı birikmesi kaçınılmazdır. Zamanla bu birikim artar, özellikle yaz aylarında salınım çok daha fazla olduğu için yangın, yanı sıra patlama riskini de beraberinde taşır.

Halen devam eden yangın itfaiyenin su sıkmasıyla sönecek bir yangın değildir. Bu gün yağmur yağar, söndü görünür ama gelecek yaz yeniden alevlenebilir. Hatta, Metan (CH4) gazının yoğunlaşıp, sıkışan gazın kıvılcımla alev alması sonucu çöp patlaması meydana gelebilir, ciddi can ve mal kaybına sebebiyet verebilir.
Bunun sorumluluğu da bu konuya seyirci kalan yerel yöneticilerde olur!

Sorun her ne kadar ilçemizin sınırları dahilinde oluşsada Büyük Şehir statüsü gereğince ilçe belediyesinin bu konuda hiçbir yaptırımı yoktur. Sorun da, çözümü de Büyük Şehir sorumluluğundadır. Bu arada İlçe Belediyesi, "sorumluluk bende değil" deyip, yan gelip yatmamalı, ivedilikle
Rehabilitasyon Projesi hazırlaması için konuyu Büyük Şehir Meclisine taşımalı, çözüm kararı çıkartmalıdır.
(Seçim sürecinde, konuya ilişkin bir ön araştırma yapmıştık)
Bu konuda Çevre Bakanlığından, Çevre Mühendisleri Odasından, tecrübeli Belediyelerden rahatlıkla destek sağlanabilir.
Tabii ki bütçeli bir konu, kaynak bulunması önemli. Çevre hassasiyetli, bütçesi olan Büyükşehir Belediyelerinin desteği alınabilir. Avrupa dan bu yönde hibe programları araştırılıp fon yaratılabilir. Konunun gündeme taşınması ve çözüme kavuşturulması için baskı yapılması ilçe belediyesi sorumluluğundadır.

Bu konuda tüm sosyal medya, STK lar, Yerel-Ulusal medya, Vonalı olup da konuya çözüm sağlayabilecek herkes, siyasi görüşüne bakılmaksızın seferber edilmelidir.
Benim işim değil deyip seyretmeyiniz,...
91 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KAYA MEZGİTİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret3288062
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.80267.8338
Euro9.40699.4446