• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/persembevekoyleri
Ezan Vakti
Saat
Takvim

DUT PEKMEZİ nasıl yapılıyor ?.

Zerre katkı olmayan gıdamız DUT PEKMEZİ nasıl yapılır ?..

Haziran ayı geldiği geldiğinde ilçemizi bir telaş sarar, pekmez telaşı.Büyüklerimiz kışın gurbetteki çocuklarına giderken mutlaka dolu hemde dopdolu giderler, kolileri almaz otobüsler. Bu yüklerin arasında dut pekmezi yerini mutlaka alır torunlar, çocuklar afiyetle yerler. Yeriz ama nasıl yapıldığını da maalesef çoğumuz bilmeyiz. 

Persembeliyiz.com olarak ilçemiz Anaç Mahallesine  misafir olduk ve dut pekmezinin nasıl yapıldığını siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik. Buyrun o zaman işte pekmezin hikayesi..

İlk önce beş kişi gerekli dutu ağaçtan dökmek için, bir kişi ağaçta dalları itina ile sirkeleyecek diğer  dört kişi yerde sergi açmak için.Dutlar döküldükten sonra kalaylı bakır pekmez tavalarına alınır ve az su ilave edilerek  hafiften haşlanır.Haşlanan dutlar heylerin içine döşenen temiz çuvallardan veya farklı büyükçe süzgeçlerden süzülür ve  süzülen dut suyu ağzı kapatılarak muhafaza edilir. Süzgeçte kalan haşlanmış dutlar  ikinci kere haşlanmak üzere tekrar ateşe alınır.İkinci kere haşlanan dut yine aynı süzme işleminden geçirildikten sonra artık pekmez olmaya bir adım daha yaklaşmıştır. Bu sefer haşlanmış dutun suyu son kez çift katlı temiz tülbentten süzülür bu süzülen dut suyu (şıra) pekmez tavasına alınır.
Artık yoğun ateşte kıvamına gelene yani pekmez olana kadar kaynaması gerekmektedir.
Şıra yoğun ateşte kaynarken üzerinde oluşan köpükler itina ile temizlenir ki pekmezimize acılık vermesin.Galiba bu işi Bülent ÖZCAN iyi yapıyor hemde zevk alarak yapıyor.Bu kaynama işi tabire göre tava inene kadar devam ettirilir ki bu süre 6-7 saat olabiliyor. Pekmezin artık olduğu yani kıvama geldiği karara tava inmesi denir. İşte asıl maharet tam burada gereklidir. Tam kıvamı bulamazsanız pekmeziniz ya cıvık yada çok koyu olur veya tüm emeğiniz boşa da gidebilir.Kaynatmayı keseceğiniz ve tavayı ocaktan indireceğiniz zaman burnunuza mis gibi pekmez kokusunun gelmesi gerekmektedir bu kokuyu aldığınızda bir tabağa bir kaşık pekmez alıp kıvamını kontrol edebilirsiniz..

Artık afiyet olsun diyebiliriz !...


1795 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KAYA MEZGİTİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret3305932
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.85238.8878
Euro10.341310.3828