• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/persembevekoyleri
Ezan Vakti
Saat
Takvim

Unutulan bir markamız

Mersin Kaya Mezgiti - Unuttuk mu ?..

İlçemizle ilgili ciddi araştırmalar yaptığımızda gerçekten ne kadar büyük bir zenginliğe sahip olduğumuzu görüyor ve şaşırıyoruz. Saymakta zorlandığımız marka olabilecek ürünlerimiz,lezzetlerimiz var. İşte bunlardan biri de BALIK KENTİ VONA'nın MERSİN KAYA MEZGİT'i !... Konuyu biraz derinleştirdiğimizde maalesef değişik tarihlerde gündeme geldiğini görüyoruz. Tarih 2007 lerde bu balığımız ile ilgili bir haberde Aynen şunlar yazılı;
 ***(
Ordu'nun Perşembe ilçesine bağlı Mersin köyünün balıkçıları, köy açıklarında yaşayan Mersin kaya mezgidinin marka haline getirilmesi ve neslinin korunması için çalışma yapılmasını istiyor.

Karadeniz'de sadece Çamburnu ile Yasonburnu arasındaki alanda yetişen balık, yörede Mersin kaya mezgidi olarak biliniyor.  Mersin kaya mezgidinin de markalaştırılarak iç ve dış turizmin hizmetine sunulmasını arzu ediyor.... http://www.denizhaber.com.tr/mersin-kaya-mezgidi-marka-olsun-haber-18832.htm) *** 

İlçemizin Mersin köyünde sadece bu yöreye has bir mezgit türü bulunuyor. “Mersin kaya mezgiti” boyları 20 ila 40 santim arasında olan mezgit, Karadeniz'de hamsiden sonra en çok tüketilen balık türü olma özelliğine sahip. 
Derin ve soğuk sularda kayalık bölgelerde yakalanan bu tür balıklar daha esmer, iri ve oldukça bol havyarlı olurdu.
'Kaya mezgiti', 'Mersin kaya mezgiti', 'Perşembe mezgiti' gibi isimler verilen mezgit türü yalnızca Mersin köyü açıklarında Çamburnu ile Yasonburnu arasındaki kayalık alanda yaşıyor. 
Yılın her günü avlanan balık, adını kayalık alanlarda yaşamasından alıyor.
Kaya Mezgiti tutulduğu gün tüketilmesi gerekir, 
uzun süreli taşıma ve paketleme için uygun değildir. 

Çok hafif ve lezzetli balıktır sadece buzlanmaya falan dayanıklı değildir. 
Bayatlamadan taze taze tüketilmesi gereken bir balık olduğundan, il dışına çıkarılmadan, Ordu'da, Perşembe'de  “Mersin kaya mezgiti” yapan lokantalar açarak “Mersin kaya mezgiti” Tekirdağ Köftesi,Edirne Ciğeri,kayseri mantısı gibi bir marka haline getirilebilir.
 
Karadeniz’de yanlış avlanmalar yüzünden her tür balık miktarında oldukça çok azalma var, yalnız Vona civarında Mezgit tutarak geçimini sağlayan balıkçılar birkaç yıl süre ile desteklenerek nesli tükenmekte olan balıkların tutulmaması sağlanabilir.
 
O zaman Kaya Mezgiti son birkaç yıldır azalan miktarı tekrar artacaktır. 
Yoksa şimdilerde olduğu gibi yine trolcülerin kumluk bölgelerde ağlarla yakaladığı küçücük çakma mezgitle avunacağız.

1494 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KAYA MEZGİTİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret3312734
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.560813.6151
Euro15.374015.4356